Om oss

Signal Signal grundades 2016 med målet att bli bäst i världen på att förstå talade medier.

Signal Signal är en AI-tjänst som gör talad och rörlig media till sökbar text. På så sätt vet vi vad som sägs på TV, radio, poddar och Youtube. Redan några dagar efter releasen kom några att landets främsta marknadschefer att bli tjänstens första kunder. Signal Signal används av företag för att omvärldsbevaka det egna varumärket och branschen. Men också som research-verktyg för byråer, journalister och poddare.

Möjligheterna med Signal Signal är enorma. Idag ligger fokus på att rulla ut tjänsten i Sverige och världen. Bolaget har fått uppbackning av några av sveriges ledande tech-investerare och har idag sju anställda.

Jobba här

Nu söker vi nya superkrafter till teamet. Kolla in vår rekryteringssida för att läsa mer om vilka tjänster som är tillgängliga – och bekanta dig med hur det är att jobba i vårt team.

Team

Jonas Cohn

Sales Manager

jonas@signalsignal.se ~ 072 012 50 29

Pernilla Cronstedt

Sales Manager

pernilla@signalsignal.se ~ 070 458 57 31

Tor Rauden Källstigen

CEO and co-founder

tor@signalsignal.se ~ 073 689 86 56

Klara Riddermark

Marketing Manager

klara@signalsignal.se ~ 076 941 89 11

Martin Ström

Tech Lead

martin@signalsignal.se

Robin Tuorda

Head Of Sales

robin@signalsignal.se ~ 072 208 34 06

Håkan Waara

CTO and co-founder

hakan@signalsignal.se ~ 073 570 13 85‬

Signal Signal i media

Det pratas och skrivs en hel del om oss därute – såväl i pressen som i cyberspace. Är du intresserad av att skriva om oss? Kontakta presskontakt Tor Rauden Källstigen via mail eller telefon 073 689 86 56.

Här kan du ladda ner vårt presskit med högupplösta bilder.